CENTRUM OBSŁUGI KLIENTA : tel. 71 88 08 777

Fotowoltaika – czy to się opłaca?

Opinie na temat fotowoltaiki są różne. Bez wątpienia jednak panele fotowoltaiczne stanowią ekologiczne źródło energii. Zastanawiasz się, czy fotowoltaika to odnawialne źródło energii, w które warto zainwestować? Sprawdź jak działają panele fotowoltaiczne, jak dużo ich założyć, jaka jest cena i szacowany czas zwrotu oraz czy możesz liczyć na jakieś ulgi.

Dlaczego warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne?

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to konieczność, która uchroni środowisko, ale także ludzi przed katastrofą ekologiczną. Nadprodukcja plastiku, marnowanie jedzenia czy problem z wyrzucaniem śmieci do morza to tylko niektóre tematy, które zbliżają do filozofii życia polegającej na zaspokajaniu własnych potrzeb we własnym zakresie. Coraz popularniejsze staje się życie zero-waste, less-waste, a recykling i segregacja śmieci powoli stają się normą. Zdecydowanie wolniej budzi się jednak świadomość, jaką jest konieczność wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w gospodarce.

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu własnego domu to gwarancja własnego prądu. Dzięki temu pozwala na świadome i darmowe korzystanie ze wszystkich zdobyczy najnowszych czasów. Oszczędności generowane dzięki posiadaniu własnej instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu to nawet 1200 zł na przestrzeni całego roku. Tak duże oszczędności przemawiają na korzyść fotowoltaiki, która powinna się stać przyszłością polskiej energetyki.

Jaka jest zasada działania paneli fotowoltaicznych?

Nauka o klimacie to trudna sztuka, która wymaga zrozumienia wielu skomplikowanych procesów. Jest to współczesna dziedzina, o której z trudem wypowiadają się nawet kompetentne osoby, mające dużą wiedzę. Inaczej jest w przypadku zrozumienia działania paneli fotowoltaicznych, których zasada działania jest bardzo prosta. Panele fotowoltaiczne są projektowane tak, aby służyły przez długi czas, o czym często świadczy długoletnia gwarancja. Ich najważniejszą część stanowią ogniwa fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Jest to możliwe, ponieważ ogniwa są zbudowane z płyty krzemowej na którą padają fotony, czyli minimalne jednostki światła.

Jak dużo paneli PV warto założyć?

Ilość paneli fotowoltaicznych na dachu powinna zostać przemyślana oraz skonsultowana ze specjalistą. Zbyt mała ilość paneli nie pozwoli na generowanie wystarczającej ilości prądu, a zbyt duża ilość może spowodować zwyżki prądu. Warto wybrać firmę, która kompleksowo zajmuje się nie tylko instalacją, ale także wszelkimi formalnościami. Ilość paneli fotowoltaicznych powinna uwzględniać między innymi wielkość domu, ilość domowników, ilość sprzętów elektrycznych, ale także wielkość dachu i warunki nasłonecznienia, a nawet położenie geograficzne.

Ile kosztuje założenie paneli fotowoltaicznych?

Zastanawiasz się, jaki jest najczęstszy koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne? W Polsce najczęściej jest to cena, która waha się między 15 000 a 30 000 tysięcy. Koszt może się różnić w zależności od regionu Polski, ale także od mocy wybranego zestawu, jakości i wymiarów paneli, ich rodzaju oraz miejsca montażu. Inny jest koszt założenia paneli fotowoltaicznych na dachu, a inny montowany na fermie PV. Co więcej, wiele zależy od doświadczenia firmy oraz oferowanych usług. Niektóre firmy, takie jak Vesti instalacje oferują nie tylko profesjonalne doradztwo i montaż paneli fotowoltaicznych, ale także serwis, co pozwala zachować najwyższą wydajność paneli.

Jaki jest szacowany czas zwrotu kosztów?

Czas zwrotu fotowoltaiki to około 10 lat. Jest to jednak czas, w którym każdego miesiąca płaci się zdecydowanie niższe rachunki. Czas zwrotu zależy też od jednostkowej kWp, ilości założonych paneli i generowanej energii. Co więcej, warto zwrócić uwagę na fakt, że cena energii stale rośnie. Decydując się na założenie paneli fotowoltaicznych można więc liczyć na to, że oszczędności w skali roku będą jeszcze większe, a koszt inwestycji zwróci się szybciej. Dodatkowo w szacowany czas zwrotu kosztów można włączyć także udział w dotacjach oraz ulgi. Fotowoltaikę można odliczyć od podatku. Jest to tak zwana ulga termomodernizacyjna. Zwrot kosztów z zakupu paneli fotowoltaicznych zwraca się szybko między innymi dlatego, że ich cenę można obniżyć poprzez udział w programie Mój Prąd, co skraca czas zwrotu średnio o 2 lata.

Następny artykuł