CENTRUM OBSŁUGI KLIENTA : tel. 71 88 08 777

Gdzie zlokalizować instalacje fotowoltaiczną aby uzyskać dużą ilość energii?

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu ma wiele zalet. Pozyskanie energii ze słońca, niższe rachunki i troska o środowisko to tylko niektóre z nich. Fotowoltaika może być zamontowana na skośnym dachu, ale także na płaskim dachu. Aby panele fotowoltaiczne przynosiły same korzyści, muszą być jednak odpowiednio zamontowane. Kluczową kwestią jest ich skierowanie w kierunku słońca. Zastanawiasz się jak dobrze zlokalizować instalację fotowoltaiczną? Przeczytaj nasz krótki poradnik.

Z której strony dachu najlepiej położyć panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, dzięki której możliwe jest korzystanie z odnawialnego źródła energii – słońca. Zjawisko fotowoltaiczne i produkcja energii elektrycznej w ogniwie fotowoltaicznym zachodzi wtedy, gdy na panele fotowoltaiczne padają promienie światła. W ten sposób możliwe jest wytworzenie nawet dużej ilości energii, która umożliwia korzystanie w domu lub biurze z urządzeń elektrycznych. Gdzie najlepiej zlokalizować instalację fotowoltaiczną?

Jeśli chcesz mieć panele fotowoltaiczne na dachu swojego domu, biura lub innego budynku, najlepszym kierunkiem jest ułożenie ich w kierunku południowym. Jeśli instalacja fotowoltaiki na dachu nie jest możliwa zgodnie z tą zasadą, można rozważyć położenie paneli także od strony wschodu lub zachodu. Instalacja najgorzej sprawdzi się położona w kierunku północnym. Należy pamiętać także o tym, że tak zwany łańcuch modułów fotowoltaicznych powinien być ustawiony w taki sposób, aby ich orientacja azymutu i kąta nachylenia wynosiła zaledwie ± 5 stopni.

PRZEJDŹ DO KALKULATORA ZYSKÓW i sprawdz jakie uzyskasz oszczędności w zależności od konta nachylenia oraz położenia dachu.

Panele fotowoltaiczne – południe

Najlepszym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych od strony południowej. Optymalnie, jeśli kąt nachylenia powierzchni czynnej wynosi 30-40 stopni od poziomu. Oczywiście można położyć panele także pod innym kątem, jednak im większe odchylenie, tym mniej energii zostanie wytworzone. Panele fotowoltaiczne od strony południa pozwalają na uzyskanie maksymalnej mocy instalacji. Różne badania wskazują, że na większości terenów w Polsce nasłonecznienie wynosi ponad 1000 kWh/m2 w skali roku. Poza nasłonecznieniem warto jednak zwrócić uwagę także na inny parametr – ilość godzin słonecznych. Montaż paneli fotowoltaicznych na południu sprawia, że te dwa czynniki pozwalają na uzyskanie największej ilości energii.

Panele fotowoltaiczne – wschód i zachód

Orientacja paneli fotowoltaicznych w kierunku wschodnim i zachodnim nie jest tak efektywna jak położona w kierunku południowym. Pozwala jednak na wykorzystanie większej powierzchni dachowej. Warto wiedzieć, że z analiz procentowej wielkości promieniowania słonecznego docierającego na powierzchnię w zależności od kąta ustawienia paneli (oś pionowa) i azymutu (oś pozioma) instalacji fotowoltaicznej skierowanej na południowy wschód lub południowy zachód wynika, że instalacje ustawione w tym kierunku nie powodują dużych strat w produkcji energii elektrycznej. Montaż od strony wschodniej i zachodniej jest już nieco gorszym wyborem, ale jeśli do wyboru jest tylko położenie paneli od strony wschodu lub zachodu oraz od strony północnej, większą ilość energii uzyska się, decydując się na instalację od strony wschodu lub zachodu.

Panele fotowoltaiczne – północ

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu od strony północnej to najgorsze z możliwych rozwiązań. Taka inwestycja jest nieopłacalna z powodu położenia geograficznego Polski. Konsekwencją montażu paneli fotowoltaicznych od północy jest spadek efektywności i utrata nawet do 40-50% mocy, którą można uzyskać, decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych od południa.

Tabela energii - fotowoltaika
Tabela uzysku energii w zależności od konta nachylenia oraz położenia paneli fotowoltaicznych

 

Fotowoltaika w Polsce – dlaczego to się opłaca?

Ze względu na położenie geograficzne oraz klimat, Polska jest krajem, w którym nie ma miejsc, gdzie inwestycja w fotowoltaikę nie byłaby uzasadniona. Uzyskanie dużej ilości energii jest co prawda łatwiejsze i bardziej opłacalne od strony południowej niż chociażby od strony północnej, jednak w dłuższej perspektywie czasu inwestycja w fotowoltaikę to dobry wybór. Wyjątek stanowią jedynie miejsca, gdzie występuje specyficzny mikroklimat, częste zamglenia, zalegający śnieg lub przez długi czas utrzymuje się wysokie zanieczyszczenie powietrza. Przed podjęciem decyzji zawsze warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy doradzą najlepszą lokalizację na montaż, pomogą wybrać moc czy wskażą ilość koniecznych do instalacji modułów, dzięki którym instalacja fotowoltaiczna będzie generować najwięcej energii.

Poprzedni artykuł